Ekspertyza budowlana – dlaczego się kalkuluje?

Nie ma powodów, by brać za złą monetę słowa sprzedającego. To od sprzedającego otrzymujemy zestaw danych o aktualnym stanie, usterkach. Często postanowieniu o zakupie wtórują zamierzenia powiększenia, dobudowy innych pomieszczeń gospodarczych, tarasu itp. W oddali zarysowują się nadprogramowe wydatki, zatem chcielibyśmy wiedzieć, do jakiej wysokości są naprawdę potrzebne. Powierzchownie nie możemy ocenić stanu budowli, obciążeń, naprężeń – musimy mieć do tego zasób konkretnych informacji i specjalistycznych wzorów. To tylko część z danych, których dostarczy nam ekspertyza budowlana.

Ekspertyza budowlana przynosi dodatkowe korzyści

Jeśli decydujemy się na jej przeprowadzenie, nie tylko dowiadujemy się o faktycznym stanie zakupionej posesji, ale możemy również realnie ustalić potrzeby remontowe i modernizacyjne, które przeprowadzimy w następnej fazie. Pozostaje jeszcze sprawa bezpieczeństwa, gdyż nieznane nieprawidłowości techniczne, mogą skutkować choćby zawaleniem budowli, grożąc utratą zdrowia i życia postronnych osób.

Ekspertyza budowlana to po prostu zaawansowana, bardziej szczegółowa ocena techniczna stanu obiektu. Zawiera się w niej mnóstwo wycinkowych badań. Rzeczoznawca budowlany wykonuje pomiary i rachunki, uwzględnia siły, wytrzymałość i dużo innych parametrów, które wchodzą w skład ekspertyzy.

Elementy ekspertyzy budowlanej

Ważna ekspertyza budowlana powinna posiadać opis obiektu oraz cel, któremu ma służyć. Umieszcza się w dokumencie wiadomości dotyczące każdego z poddawanych analizie komponentów, czy też przeprowadzonych próbek. Nie da się jej sporządzić bez dokumentacji fotograficznej i rysunkowej. Nie może także zabraknąć obliczeń dopuszczalnych oddziaływa sił. Stan realny to nie wszystko, istotna jest dodatkowo informacja, jakie mamy braki w badanych nieruchomościach i co zrobić, by obiekt wrócił do stanu poprzedniej użyteczności.