Sprawa jest u komornika – co teraz?

Odzyskiwanie długów od zalegających klientów finalizuje licytacja komornicza. Komornik z racji funkcji zobowiązuje się wyegzekwowania zapłaty wierzytelności za pomocą środków przymusu np. przejęcie i spieniężenie majątku dłużnika. Warto pamiętać, że komornik funkcjonuje dzięki orzeczeniom z wokandy sądowej.

Konieczny tytuł egzekucyjny z klauzulą wykonalności

By wydobyć należności od zadłużonego, nie obędzie się bez wyroku sądowego. Jest to tytuł egzekucyjny, czyli dokument, który stwierdza obowiązek zrealizowania określonego obowiązku zapłaty przez dłużnika. Do tego dokumentu potrzebna będzie klauzula wykonalności, poświadczająca, że wydany tytuł nadaje się do przymusowego wykonania przez komornika.

Zajęcie komornicze – co komornik ma prawo zająć oplombować?

Przede wszystkim komornik nie będzie podchodził do sprawy bez woli roszczeniodawcy. To niemożliwe, by wykonał działania powyżej poziomu roszczeń, które wnosi wierzyciel roszczenIobiorcy. Najpierw musi zostać przedłożony wniosek od wierzyciela, który oznajmia, co może zrealizować komornik, by zaspokoić długi.

Zgodnie z przepisami komornik może zabezpieczyć poszczególne elementy:
– obiekty ruchome, do spieniężenia w trakcie licytacji komorniczej.
– domy, parcele itp. również z przeznaczeniem na licytację.
– zarobki – wysokość jest zależna od dochodów. Wypłata minimalna – jest chroniona i nie może być przejęta przez komornika. Inaczej sprawa wygląda przy alimentach do płacenia – wtedy zajęciu podlega 60 proc. wynagrodzenia z umowy o pracę, a płaca minimalne pod to nie podlega.
– jeśli zadłużony otrzymuje emeryturę lub rentę – 25% tego świadczenia.
– konto w banku, chociaż chroni się kwotę liczoną jako trzykrotność statystycznego płacy w gospodarce w skali miesiąca.
papiery wartościowe.

Egzekucja komornicza – co na to poradzić

Jedynym sposobem na niebezpieczeństwo zlicytowania jest formalne oddłużenie. W tym celu trzeba ogłosić upadłość konsumencką, przez złożenie stosownego wniosku do sądu. W tym celu koniecznie powinno się skorzystać z pomocy specjalisty – najlepiej jest zamieścić w Google frazę np. upadłość konsumencka łódź, a ogłoszeń pojawi się sporo. Warto zauważyć, że samo złożenie wniosku o upadłość konsumencką nie wycofuje działań komornika. Jedynie formalnie dokonany werdykt o ogłoszeniu upadłości cofa kolejne etapy zajmowania komorniczego. Mimo tego majątek, który dłużnik musiał oddać podczas licytacji do momentu uzyskania upadłości konsumenckiej, nigdy już do niego nie powrócą. To najlepsze rozwiązanie dla ofiar spirali kredytowej i nie tylko.