Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Jak przekształcić dom?

Osoba niepełnosprawna często musi mieć pewne usprawnienia, aby pozostać usamodzielnioną i móc z łatwością żyć. Wychodząc poza dom czasem ma same podstawowe pomoce, które zazwyczaj nie gwarantują pełnego bezpieczeństwa. Jak można przystosować dom, by został miejscem, w którym można czuć się bezpiecznie?

Projekt domu dla osoby niepełnosprawnej.

W zwyczajnych sytuacjach nie wiemy, w jaki sposób np. poszerzone framugi, szersze stopnie schodowe, albo włączniki światła w niestandardowym położeniu usprawniają codzienność. Jeszcze w trakcie trwania budowy i projektu możemy przesunąć drzwi, po to żeby w prosty sposób prawidłowo dobudować podjazd, a także zestawić w całość np. dwa pokoje i kuchnię komponując dużą i bezpieczną powierzchnię. Jedno duże pomieszczenie to praktycznie mniej trudności, które musielibyśmy ominąć przy przemieszczaniu się, ale też więcej miejsca przy jeżdżeniu wózkiem i balkonikiem. Szafki da się zamówić na inną wysokość niż klasyczne w sklepach meblowych, a ceramikę sanitarną w każej chwili możemy usytuować tak, żeby osoba niepełnosprawna mogła w prosty sposób zadbać o swoją higienę. Dostępne są już elementy wspomagające taką osobę w funkcjonowaniu na codzień, a które z gustem można dopasować do wnętrza, tak aby nie wyglądało ono, jak mieszkanie osoby z problemami w poruszaniu się.

Stołek pod prysznic oraz barierka – bezpieczna kąpiel.

Osoba niepełnosprawna lub tylko chwilowo niedyspozycyjna (ze względu na operację albo kontuzje) najczęściej potrzebuje jakiejś pomocy. To naturalne, iż osoba niepełnosprawna chciałaby kogoś do pomocy też w łazience, ale przyznajmy – jak wielu z nas odczuwa dyskomfort, w sytuacji, w której opiekun musi wyjść z osobą niepełnosprawną do toalety. Czynności toaletowe najczęściej mają związek ze swoistą intymnością. To istotne, aby osoba niepełnosprawna dała radę załatwić się czy wykąpać się bez niczyjej pomocy. Nawet osoba cały czas posługująca się wózkiem, ale mająca dobrze dopasowany stołek pod prysznic, drążek do podtrzymania się oraz niegłęboki brodzik będzie umiała poradzić sobie bez nikogo innego. Zupełnie proste gadżety, jak stołek pod prysznic albo drążki do trzymania, przydają się nie tylko osobie ze stwierdzoną niepełnosprawnością, ale też seniorom czy kobietom w ciąży. Zapewniają swobodę, umożliwiają usprawnić samodzielne siadanie i wstawanie. Dają możliwość umycia włosów czy dosięgnięcia w wygodnej pozycji do podłoża.

Sypialnia osoby niepełnosprawnej

Sypialnia to przestrzeń, którą utożsamiamy przede wszystkim ze spaniem. Idealnie byłoby by łóżko było dostosowane do wymagań osoby niepełnosprawnej, w taki sposób aby także za dnia, w przypadku braku pomocy kogoś z rodziny, potrzebujący mógł się sam bezpiecznie położyć i odpocząć. Warto zdobyć łóżko zupełnie sterowane przy pomocy małego pilota. Pamiętaj, że osoba z problemami z poruszaniem się może mieć problem, by dobrze położyć sobie poduszkę pod głową lub wałek pod inną częścią ciała. Segmentowe sterowanie gwarantuje możliwość podniesienia i opuszczenia odpowiedniej części ciała. Do tego, w przypadku osoby żyjącej na wózku, góra łóżka powinna znajdować się na wysokości siedziska wózka. Przez to niepełnosprawny bez pomocy osoby z zewnątrz może w każdej chwili przenieść się z wózka do łóżka i w drugą stronę.