Domki z drewna, o wiele mocniej niż inna zabudowa, bywają narażone na działalność szkodników, czyli w głównej mierze gryzoni. Każdej jesieni, kiedy myszy polne i szczury usilnie poszukują stosunkowo ciepłego i bezpiecznego miejsca na schronienie, domki drewniane są wysoce podatne na mechaniczne szkody, jakie te gryzonie mogą wyrządzić. Czy jest sposób na to, by się przed nimi chronić?
Wbrew pozorom myszy i szczury, które szukają w okresie jesieni ukrycia przed srogą zimą i chłodami, bez większego wysiłku potrafią wyrządzić naprawdę sporo strat. Przegryzają niezabezpieczone przewody, rury od kanalizacji, a nawet fragmenty konstrukcji budynku. Dzikie szczury są zdolne nawet do przegryzienia betonu, więc nie tylko domki rekreacyjne drewniane trzeba odpowiednio zabezpieczyć.
W celu zapobiegania późnojesiennej inwazji myszy i szczurów, domki rekreacyjne drewniane wypada prawidłowo przygotować. W pierwszej kolejności każde drzwi i okna bezwzględnie muszą być uszczelnione. Mysz będzie potrzebowała zaledwie 8 mm szpary, aby prześlizgnąć się do środka, szczur — trzynastomilimetrowej z tego właśnie powodu tak ważne jest żeby zewnętrzna konstrukcja domku okazała się stabilna oraz szczelna. Powinno się też pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu krat ściekowych — szczeliny pomiędzy nimi nie mogą z pewnością być większe niż 10 mm. Jeżeli w drewnianym domku mamy pomieszczenie piwniczne, jej okna musimy zabezpieczyć gęstą siatką z metalu.
Dawną, natomiast trafioną metodą chronienia domów przed gryzoniami jest kopanie tzw. rowków chwytnych. Nie jest to nic innego, jak niewielkie żłobki o głębokości 20—30 centymetrów, wykopywane wzdłuż płotu działki. Co kilka metrów warto też przygotować głębszą studzienkę, której wnętrze wyłożymy rurą PCV (tym sposobem małe ssaki nie będą w stanie wspiąć się po jej wewnętrznych ścianach).
Dobrze jest też mieć świadomość, że domki rekreacyjne drewniane w każdej sytuacji powinny być utrzymane w całkowitym porządku. Nie zostawiajmy niewykorzystanego jedzenia w łatwo dostępnym miejscu ani bałaganu. Sprzyja to tylko gromadzeniu się szczurów czy myszy oraz wzrastaniu ich lokalnej populacji.