Czy można przygotować dziecko do rozwodu rodziców?

Najmłodsi zawsze przeżywają rozwód rodziców. Rozstanie rodziców całkowicie zmienia ich życie, toteż przeżywają napięcie emocjonalne co najmniej tak samo jak dorośli. To jak poradzą sobie z faktem rozstania rodziców w dużej mierze zależy od ich relacji.

Dorośli również powinni podjąć terapię

Dobrym sposobem wsparcia kruchej wrażliwości młodego człowieka w trakcie rozwodu okazuje się rozpoczęcie psychoterapii przez jego rodziców. W tym samym czasie można zatrudnić psychologa od najmłodszych, ale samo wysłanie dziecka pod skrzydła terapeuty może nie przynieść widocznych rezultatow. Mówiąc wprost w większości terapii okaże się to obarczone ryzykiem fiaska. Można znależć osoby, które zdają sobie z tego sprawę. Dorośli pojawiają się nie tylko u prawnika, wykorzystując frazę np. „adwokat rozwód łódź„, ale coraz częściej „rozwód terapia rodziców”.

Są domy, w których nie ma zwyczaju ujawniania prawdy, nie okazuje się uczuć i nie ustala stanu faktycznego. Często dziecko po powrocie od terapeuty, zaczyna stosować nowe sposoby komunikowania, wpędzając rodziców w konsternację. Bierze się to z ich nieprzygotowania na postępy córki lub syna po wizytach u psychoterapeuty. Ciężkie momenty dla dziecka wymagają przygotowania i zaangażowania ze strony rodziców.

Poczucie wartości i spokój dzieci na pierwszym miejscu

Okres oswajania się przez dziecko ze stanem da się porównać z żałobą. Tożsame kroki jednego i drugiego to faza wyparcia, złość i zaakceptowanie straty. Przy dojściu dziecka do końcowego momentu stanu po rozwodzie rodziców z pogodzeniem się ze stratą, konieczna będzie kwestia wsparcia dorosłych. Rozwód nie zostanie zapamiętany jako dramatyczny moment wyłącznie wtedy, gdy dorośli staną na wysokości zadania. Mimo wszystko powinni mieć świadomość, iż oswajaniu się dziecka z ich rozstaniem muszą wtórować ogromne fale odczuć. Rodzic w ważnych decyzjach bierze pod uwagę dziecko i poruszy niebo i ziemię, by okazały się one dla niego jak najmniej niszczące. Bolesną chwilą jest wyprowadzenie się jednego rodzica. Wstępem do normalizacji będą częste, stałe odwiedziny – dzięki nim maleństwo nie będzie się czuć porzucone.