Czy Polacy entuzjastycznie wyruszają za pracą do Francji?

Niedługo po tym, gdy staliśmy się związkowcem UE, Polacy licznie widzieli we Francji ważne pole zarobkowania. Niczym nawałnica przebrnęła przez krajowe środowiska kampania z naszym hydraulikiem w roli głównej, zachęcającym Francuzki do zamawiania pomocy przyjezdnych z swojego regionu. Poprzez wskazane pełne lata nad Sekwaną pogłębiła się recesja, rosło bezrobocie, zatem choćby wśród swoich mieszkańców rozpoczęło braknąć posady. Podobnie jak teraz buduje się okoliczność roli dla Polaków we Francji?

Praca we Francji – dla kogo?

Gorącym „produktem” na sektorze roboty w jakimkolwiek kraju Europy ( plus we Francji) są robotnicy budowlani. Na targu egzystuje setki możliwości dla wybranych przewodniczących budowy, murarzy, czy pracowników wykończenia, których podziwia się tutaj ze powodu na ich kompetencję także przykładanie się do pracy. O pracę we Francji nie będą się obawiać także reprezentanci specjalizacji, których jest niedostatek nad Sekwaną, więc m.in. spawacze, ślusarze, rzeźnicy, monterzy, cieśle ponadto rzemieślnicy. Jeżeli idzie o zarobkowanie latem, regularnie są szanse na pracę w branży HORECA dla barmana, kelnera, pokojówki czy sprzątaczki. Ofert nie brakuje też dla opiekunek do dzieci oraz osób starszych. Co więcej, praca czeka także na osoby wysoko wykwalifikowane, jak specjaliści z obszaru informatyki, nowych mediów czy consultingu, e-commerce oraz inżynierowie. Istotną umiejętnością w aktywności zawodowej we Francji jest znajomość języka francuskiego, gdyż angielski za Kanałem La Manche nie zdaje egzaminu.

Praca we Francji – ile można zarobić?

Kwota wynagrodzenia zależy przeważnie od typu świadczonej pracy, umiejętności, kwalifikacji oraz wielu dodatkowych czynników. Minimalna płaca we Francji wynosi 1458 euro w wymiarze 35-godzinnego tygodnia pracy. Każda dodatkowa nadgodzina musi kosztować pracodawcę więcej, co jest określone prawem ( za pierwsze 8 będzie to więcej o 25 proc, to, co powyżej – 50 proc. ) Jeżeli mowa o osobach z kwalifikacjami i plac budowy, wypłaty mogą sięgać nawet 3-4 tys. euro, branża hotelowo-gastronomiczna wyciąga 1,5 – 1,7 tys. euro. Najsłabsze wypłaty otrzymują pracownicy bez specjalności.

Warunki życia we Francji

Życie w tym kraju kosztuje o wiele drożej niż w Polsce, na przykład:

• cena zapewnienia sobie dachu nad głową w centrum miasta oscyluje w granicy od 500 do nawet 900 euro,

• jedzenie wypada zdecydowanie drożej niż w Polsce, więc najlepiej kupować artykuły spożywcze w sklepach wielkopowierzchniowych,

• bilet miesięczny na środki komunikacji wyniesie co najmniej 50 euro,

• Francuzi są dobrze nastawieni do osób z Polski.