Dostępne dziś na rynku aparaty leczące zaburzenia oddechowe działają na bazie zbliżonej do siebie technologii. Sprzęty tego typu mają za zadanie wspomaganie naturalnego oddechu, który u wielu osób bywa dość nieregularny w trakcie spania. Wszystkie pompy bazują na systemie wdmuchiwania powietrza do dróg oddechowych pacjenta, chroniąc je przed pełnym zamknięciem.
Obecnie oferowane są nam aparaty ciśnieniowe dwojakiego rodzaju, przystosowane do dwóch różnych podtypów terapii bezdechu sennego. Są to urządzenia typu CPAP lub BIPAP. Typowy aparat CPAP wytwarza powietrze pod stałym cieśnieniem, które wdmuchiwane jest bezpośrednio do dróg oddechowych. Rozszerzając je, w znacznym stopniu hamuje zapadanie się miękkich tkanek i tym samym powstrzymuje zjawisko bezdechu sennego. Powietrze jest wtłaczane przez mechanizm pod niezmiennym, narzuconym fabrycznie ciśnieniem. Aparat BIPAP natomiast mechanicznie przystosowuje się do rytmu oddechowego człowieka – w czasie wdechu ciśnienie powietrza nieco wzrasta. Tego typu metoda pozwala odpocząć mięśniom oddechowym i zapewnia nam pełniejszy komfort. Sporym walorem tego typu technologii jest bez wątpienia minimalizacja wysychania błony śluzowej jamy ustnej i gardła.
Skuteczność terapii w znacznym stopniu zależeć będzie także od wybranej maski. Jeśli nie przystaje ona równo do twarzy, powietrze uzyskiwane przez aparat ucieka poprzez szczeliny zamiast przejść do układu oddechowego. Tym samym nasza terapia staje się nieefektywna.
Podstawową nierównością pomiędzy wspomnianymi modelami jest z pewnością ich cena. Urządzenia BIPAP są bardziej rozbudowane, a więc musimy za nie więcej zapłacić. Cena będzie przekładać się jednak na komfort rehabilitacji, na którym z pewnością zależy większości z nas.