Gdy ktoś ląduje za kratami, musi wiedzieć, że poza naturalnym w tej sytuacji pozbawieniem wolności, zderzy się z czymś całkiem nieznanym, gdyż warunki w polskich więzieniach nie należą do najlepszych w zderzeniu z większością krajów europejskich.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Tuż po przekroczeniu progów miejsca odosobnienia, nowy lokator musi przejść dokładną kontrolę, by nie było najmniejszych wątpliwości, że nie wnosi na teren zakładu niczego, co niosłoby z sobą jakiekolwiek zagrożenie. Po weryfikacji trafia pod skrzydła wychowawców, którzy przekazują osobie skazanej informacje na temat tego, co wolno, a czego nie wolno. Jedna z najważniejszych zasad głosi, że jeżeli spotka go epizod zagrażający życiu lub zdrowiu, powinien zdecydować się na zawiadomienie o tym funkcjonariuszowi. Rzeczywistość, niestety, nie jest taka, jakby się wydawało i można znacznie skomplikować sobie funkcjonowanie w tym miejscu, jeśli skarży się na złe traktowanie.
Skazany też nie jest pozbawiony praw
Prawa więźnia – nawet jeśli ktoś się z tym nie zgadza – są czymś potrzebnym, a nawet niezbędnym. Rozmaitym osobom wyda się to niezgodne z poczuciem ładu, ale jedynie dzięki prawom więzień zachowuje okazję, by po wyjściu na wolność zacząć wszystko od nowa. Prawa te obejmują dokształcanie, dostęp do prasy, radia i telewizji i więziennej biblioteki, a także różne formy uczestnictwa w kulturze. Alternatywą jest całkowite odcięcie osadzonego od normalnego świata, co później uniemożliwi jego ponowne przystosowanie do cywilizowanego życia, gdy nasiąknie pełnym agresji więziennym stylem życia i w efekcie wróci tam z powrotem.
Gdy nie przestrzega się praw więźnia…
Jednym z praw więźnia jest prawo do komunikowania się z adwokatem. Wystarczy wpisać adwokat łódź prawo karne, by zobaczyć, ilu adwokatów parających się prawem karnym zajmuje się poprawą bytu więźniów. Czasem więźniowie szantażują władze więzienia, twierdząc, że napiszą skargę, jeśli nie otrzymają pozytywnej opinii, ale nie można odciąć więźniów od takiego prawa, bo może się ono sprawdzić w okolicznościach zasługujących na podjęcie działań prawnych.