Gdzie wyszukać najlepszy stół do jadalni?

Niełatwo wybrać ważniejsze pomieszczenie w każdym mieszkaniu. Wspólnie spędzany czas, posiłki, rozmowy – dzięki temu jest pełna radości i witalności. Ten prosty warunek wystarczy, by zadbać o wyjątkowy wystrój tej części domu.

Jaki stół do jadalni wybrać?

Co najpierw mamy do zrobienia? Najlepiej dostosować stół do wszystkich osób w rodzinie. Warto założyć, że każdy potrzebuje przy stole około 60 cm przestrzeni. Wyłącznie z takim marginesem możemy być pewni, że jedzenie przy stole przebiegnie swobodnie i każdy zasiądzie tu bez skrępowania. Przecież nie można dopuścić do tego, by członkowie rodziny przy stole zderzali się ze sobą rękoma. Wybierając wymiar stołu do jadalni musimy zdecydować z drugiej strony o tym, czy zamierzamy często zapraszać do naszego mieszkaniu gości. Jeśli tak, to warto zrealizować kupno większego mebla, co pomoże zmieścić w tym miejscu goszczących u nas członków rodziny czy przyjaciół.

Stół okrągły czy z kantami?

Powinieneś dostosować stół do stylu reszty przestrzeni. To oczywiste, by dopasować go według własnych upodobań, aczkolwiek należy również odpowiednio zestawić go z meblami i resztą zdobień. Uważa się, że stół okrągły okazuje się wytworniejszy, więc powoduje, że jadalnia staje się bardziej wyrafinowana i stylowa. Słabszą stroną okrągłego stołu pozostaje jednak to, że nieodmiennie trzeba go ustawić na środku pokoju. Ustawienie przy samej ścianie poważnie zmniejszy miejsce. Dzięki temu okrągły kształt bardziej będzie pasował do dużych wnętrz.

Lampy nad stół – na jakie się zdecydować?

Typ światła jest szczególnie ważny w tworzeniu wystroju jadalni. Rozjaśnienie w tym pomieszczeniu powinno skupiać się właśnie na płaszczyźnie blatu. To patent na wyróżnienie miejsca, które zaprosi poszczególne osoby. Gdy kupujemy stół, najlepiej od razu postawić na nowe lampy nad stół, które będą oprawiać światłem nowy nabytek. Mają one grać rolę nie tylko dekoracyjną, ale w pierwszej kolejności być jak najbardziej praktyczne. Żeby podkreślić design stołu, najlepiej zdecydować się na klosze skierowane w dół. Dzięki temu plat na całej płaszczyźnie będzie dobrze rozjaśniony, co finalnie korzystnie odbija się na całości pomieszczenia. Nie zapomnijmy jednocześnie, by lampy nad stół były zawieszone na prawidłowej wysokości. Zawieszone zbyt nisko mogą nie tylko przeszkadzać siedzącym gościom, ale również utrudnić opcję stawiania tu wyższych akcesoriów, np. wazonów z kwiatami.