Świadomość prawa do szacunku pozostaje niewątpliwą przemianą w ostatnich dekadach. Zwłaszcza można zauważyć tę zmianę u kobiet. Nawet jeśli problem nie dotyczy tylko płci pięknej, to głównie one wchodzą w role ofiar nieuporządkowanych relacji. Dlatego to ważne, że, nieustannie trwa walka o uwolnienie się z podobnych tarapatów.
Nawet jeśli teraz obecnie już nie udaje się łatwo stosować przemocy, jednak ona wciąż ma się dobrze. Wygląda tylko w nieco bardziej ukryty sposób. Czasem emocje przemieniają się w swoje zdecydowane przeciwieństwo – wyzwiska czy inwektywy, śledzenie, poniżanie i wybuchy niekontrolowanej zazdrości nie świadczą o miłości do drugiej osoby.
Co może Cię zaniepokoić?
Przeważnie początki są niewinne. Zaczyna się od żartowania w większym gronie, co stawia Cię w niewygodnej sytuacji i wprawia w zakłopotanie. Zebrani mają dobrą zabawę, ty się czerwienisz, źle to odbierasz. Sygnałem ostrzegawczym bywa także również niezdrowa zazdrość. Wszyscy potrzebujemy troski i poświęcenia czasu od partnera, ale bez ograniczania relacji z innymi ludźmi. Następnym krokiem bywają oznaki nękania. Kontrola twojego telefonu czy nawet śledzenie niewątpliwie są informacją o problemie.
Sprawa sama się nie rozwiąże
Nie warto zaczynać od pogłębiania konfliktu. Cierpliwe, spokojne naświetlenie problemu może zmienić nastawienie drugiej strony – pomoże tu chwila prawdy. Czasem nasza podświadomość zbytnio wyraża to, czego się obawiamy i na scenę wkraczają nieoczekiwane zachowania. Stąd pierwszym krokiem zawsze będzie nazwanie rzeczy po imieniu. Przeprowadź to spokojnie. Odpuść kolejną awanturę od razu po którymś z kolei zdarzeniu. Najlepiej zrobić to po upływie pewnego czasu, gdy emocje opadną.
Wykonajcie kolejny krok – odwiedziny u psychologa. Jeśli najbliższy ci człowiek uświadomił sobie, że cię rani, ale nie da rady zmienić tego sam, pomóż mu przy wsparciu fachowca. Terapeuta wskaże, skąd się to bierze i co robić, aby z nimi sobie poradzić. Musisz też sobie zdawać sprawę, że psychoterapia jest długofalowa. To potrwa, ale daj mu szansę. Tylko rzeczowy dialog i pokłady cierpliwości pomogą w przywróceniu harmonii.
Kiedy potrzebna będzie pomoc prawna?
Mimo najszczerszych chęci może po prostu nie wyjść. Wówczas najlepiej zdecydować się zakończenie relacji. Jak postąpić, gdy prześladowca nadal nie daje nam spokoju? Należy udać się do adwokata, który wie, co zrobić w tej sytuacji. Warto zacząć od przeglądania opinii. Gdy do wyszukiwania „prawnik Kraków” dodasz „rozwód”, otrzymasz listę adwokatów specjalizujących się w podobnych sprawach. Koniecznie sprawdź opinie o wybranym specjaliście. Dlaczego? Zerwanie kontaktów z agresywnym byłym partnerem nie jest takie proste. Doświadczony fachowiec od razu będzie wiedział, gdzie szukać i jakie zdobyć dowody, gdy sprawa trafi na wokandę. Nie zapominaj, że w 100 procentach musisz ufać osobie, której udostępnisz informacje o swojej sytuacji i być może część swojej przyszłości.