Jaki dach na działanie wiatru – co wziąć pod rozwagę?
Prawdopodobnie dostrzegamy, że aura drastycznie się zmienia. Ekstremalne temperatury, pojawianie się gradu czy śniegu wiosną czy szary koniec roku – do tego się już przyzwyczailiśmy. Od niedawna w Polsce można spotkać wyjątkowo mocne wiatry. Dramatyczne w skutkach huragany dały się we znaki wielu współobywatelom. Prócz połamanych gałęzi kłopot przynoszą niezbyt solidne dachy.
Już nie powinieneś bać się huraganu!
Wymagające warunki atmosferyczne nad Polską to coś zupełnie zaskakującego, dlatego powodują, że następuje potrzeba dostosowania domów np. przez specjalne wzmocnienie dachu. Kluczowa jest też strefa wiatrowa, w której obszarze jest postawiony dom. Żeby zorientować się trochę bardziej w tym obszarze, należy zobaczyć tzw. mapę podziału Polski na strefy obciążenia wiatrem. W razie potrzeby o niezbędne obliczenia można zwrócić się do fachowca. Znaczenie ma także wykwalifikowanie wykonawcy, od którego zależeć będzie solidność przeprowadzenia prac montażowych dachu. Wytrzymałość poszycia dachu zapewniają prefabrykaty w pierwszym gatunku – firma Creaton to poważny partner do ich uzyskania.
Wszystko zależy od rodzaju poszycia
W przypadku, gdy siła wiatru rośnie, potęguje się dodatkowo prawdopodobieństwo zerwania pokrycia dachowego. Powinniśmy wziąć pod uwagę, że wiatr jest zjawiskiem niezależnym od nas i potrafi zniszczyć nawet najmocniejszy dach, gdy ekstremalnie powieje. Z tym że wykorzystując fachowość i umiejętności producentów markowych pokryć dachowych można zdecydowanie zmniejszyć to ryzyko.
Optymalnym sposobem okazuje się ciężka dachówka. Od popularnego pokrycia z blachy dużo lepsze są materiały ceramiczne i cementowe. Co więcej, dachówki cementowe i ceramiczne układa się pojedynczo – są one połączone na skosach jedynie po obwodzie. Dlatego podczas porywistych wiatrów unoszą się, co zapewnia możliwość ujścia wdzierającego się pod połać powietrza. Wielkie arkusze blachodachówki zmontowane mocno z krokwiami niosą ryzyko, że wiatr zerwie całe zadaszenie.