Jakie są rodzaje dachówek ceramicznych i który z nich warto wybrać?

Największymi zaletami dachówek ceramicznych jest ich trwałość i energooszczędność, na uwagę zasługuje także ich wyjątkowy wygląd, dzięki któremu dach bez względu na rodzaj dachówki prezentuje się nienagannie i przykuwa wzrok. Można wyróżnić kilka gatunków dachówek ceramicznych – każdy z nich trzeba poznać przed wyborem tej idealnej.

W jaki sposób wybrać najlepszą dachówkę ceramiczną?

Dachówka ceramiczna jest dostępna w wielu kształtach i ma mnóstwo różnych właściwości, w zależności od rodzaju. Duża ilość barw i szeroki wybór dają możliwość stworzenia dachu o oryginalnym wyglądzie.

Odmiana mnich mniszka to najbardziej popularna z odmian. Wyróżnia się nierównomiernym, podłużnym kształtem i dzieli na dwie osobne fragmentów

Dachówka ceramiczna nazywana karpiówką ma najdłuższą historię z oferowanych na rynku typów i cały czas cieszy się ogromną popularnością i także często można ją dostrzec na dachach budynków. Wyróżnia się przez swoje wyjątkowe ostre i proste brzegi, a także półkoliste zakończenia. Dachówka ta ma prostą formę i jest wąska, a jej powierzchnia występuje w formie gładkiej albo żłobkowanej. Taki rodzaj dachówki jest bardzo plastyczny, a dzięki temu bardzo uniwersalny. Taką dachówkę można umieścić na dachu na dwa sposoby: łuski bądź koronki.

Kolejny gatunek ma ciekawy profil, przypominający kształt litery S, to dachówka ceramiczna holenderka – model o wielu zaletach. Jej zaletą jest funkcjonalność – doskonale uszczelnia dach, a jednocześnie świetnie odprowadza wodę. Jej kształt umożliwia układanie na kilka sposobów.

Dachówka ceramiczna z zakładkami pojawia się w kilku odmianach i każda z nich posiada przy górnej lub bocznej krawędzi typowe tylko dla tego rodzaju oraz wyróżniające się „zakładki”, które w momencie układania dachówki nachodzą na siebie. Dzięki tym zakładkom da się z łatwością układać ją na dachu warstwowo. Ten rodzaj dachówki mogą być wykorzystanie między innymi do wypełniania wszelkich połączeń na dachu.

Dachówka ceramiczna marsylka to też dachówka zakładkowa, ale jest to model z dwoma wyżłobieniami, dzięki nim niemożliwe jest, aby pomylić ją z żadną inną odmianą dachówki.