Fachowe dopracowanie lokalu dla osoby niepełnosprawnej jest niezwykle ważne. Nie tylko przyczynia się do poprawy jej komfortu, ale dodatkowo umożliwia jej wykonywanie czynności higienicznych bez niczyjej opieki. Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych są teraz normą, lecz co poza nimi powinno znaleźć się w jej wyposażeniu?
Remontowanie łazienki dla osoby na wózku inwalidzkim – pierwszorzędne wskazówki?
Przede wszystkim trzeba pomyśleć o swobodzie w trakcie poruszania się, co umożliwi samodzielne wykonywanie pielęgnacji. Ta kwestia ma niebywałe znaczenie w przypadku osób niepełnosprawnych i w podeszłym wieku dlatego, że pozwala im zachować prywatność i poczucie własnej wartości. W toalecie nie może być ani jednego progu, w konsekwencji czego maksymalnie redukuje się możliwość zachwiania równowagi, a poruszanie się staje się bardziej swobodne. Poza tym wejście ma być szersze, co umożliwia przejechanie wózkiem inwalidzkim. Co więcej, armatura łazienkowa powinna być umieszczona odpowiednio nisko, a więc tak, by osoba niepełnosprawna była w stanie jej dosięgnąć (jest to odległość przeważnie pomiędzy 46 cm a 50 cm od kafelków). Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych są równie priorytetowe i powinny znajdować się w kabinie prysznicowej czy przy wannie tudzież nieopodal zlewu. Dobrze zainwestować w montaż specjalnej baterii, pozbawionej tradycyjnego brodzika i do tego rozważyć zakup ławeczki nawannowej – to rozwiązanie sprawi, że kompleksowe umycie każdej partii ciała nie będzie stanowiło wyzwania.
Jaką wielkość powinna mieć toaleta dedykowana osobie niepełnosprawnej?
Toaleta dla osoby z ograniczoną sprawnością powinna być wyekwipowana dedykowane akcesoria i sprzęt, jednakże największą wagę należy przywiązywać do optymalnej konfiguracji akcesoriów łazienkowych. Wózek inwalidzki potrzebuje przynajmniej kwadrat o boku 150cm. Dzięki temu osoba niepełnosprawna zyskuje możliwość intuicyjnego manewrowania, a więc najważniejsze by łazienka była przede wszystkim
obszerna, niestety może to nie być wcale łatwe w przypadku pomieszczeń sanitarnych w blokach z wielkiej płyty – takie pomieszczenia mają zazwyczaj wymiary o powierzchni zaledwie kilku metrów kwadratowych. Wobec tego należałoby wybrać kilka patentów, na przykład rozkuć ścianę pomiędzy łazienką i ubikacją, w celu wyłonienia większej przestrzeni i uniknąć niedogodności podczas korzystania z niej.
W toalecie można wstawić prysznic oraz szeroką wannę o wymiarach od 1,5 do 1,7 m długości (do najchętniej wybieranych należy model o wymiarach 160×100). Wanna polecana jest w większości przez lekarzy, albowiem przekłada się na jakość ogólnego stanu osób z ograniczoną sprawnością, dlatego jeśli macie do tego miejsce – takie zastosowanie warto wziąć pod uwagę najpierw. Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych mogą być zlokalizowane niedaleko wanny, gdyż osoba na wózku nie doświadczy komplikacji z dostaniem się do środka (siła rąk umożliwia podniesie się). W przypadku prysznica wypadałoby rozważyć wersję ścianki prysznicowej. Jest to kabina zainstalowana bezpośrednio na posadzce.