Wszystkie oblicza dresówki

Obecnie dresy są jednym z najpopularniejszych rodzajów konfekcji. Już kilkadziesiąt lat temu dzianina dresowa wyszła poza terytoria kultury fizycznej i rozpowszechniła się w codziennym zastosowaniu. Dzianinę tę nosi się zarówno w nieobwiązujących sytuacjach, jak i używa się go w kreacjach o eleganckim charakterze.

Czym wyróżnia się dresówka?

Dzianina dresowa występuje w urozmaiconych barwach i fasonach, a ilość na rynku tego materiału jest nieograniczona. Ważne wydaje się to, że konfekcja uszyta z dresówki okazuje się wyjątkowo wygodna i przepuszczająca powietrze. Nadaje się na materiał tak dla małoletnich, jak i dorosłych.

Gdy chodzi o skład, najczęściej dzianina dresowa zawiera bawełnę i domieszkę syntetyków. Cechuje się sprężystością i znakomitą cyrkulacją powietrza. Przez to odzież z takiego surowca sprawdza się w chłodniejsze i cieplejsze miesiące. Występuje w różnych wersjach grubości. Mamy dwie odmiany tego materiału: Hurtownia dzianin to dzianina dresowa drapana i pętelkowa, zwana również niedrapaną. Materiał ten różni się jeszcze składem, splotem i gramaturą. Wersja pętelkowa zazwyczaj zawiera lycrę bądź elastan. Drapana natomiast ma na metce poliester, który odpowiada za odpowiednią rozkurczliwość – dobre dresy nie mogą być rozwleczone po bardzo krótkim czasie.

Dzianina dresowa drapana

Dresówka drapana to tkanina zwarta objętościowo, miękka oraz o wysokiej gramaturze. Na spodniej stronie ma typowy, przyjazny meszek. Nadaje się na cieplejsze wdzianka, spodnie, nakrycia głowy, kominy oraz podszewki. Składniki tej dzianiny to głównie bawełna z zawartością poliestru lub elastanu. Może obyć się również bez domieszek włókien sztucznych.

Dzianina dresowa pętelkowa

To z kolei materiał – gładki z wierzchu, a z drugiej strony ma drobne pętelki. Dresówka pętelkowa oferuje równie miły w dotyku charakter, a przy okazji jest odporna na rozmaite uszkodzenia mechaniczne. Da się z niej wyprodukować bluzy, spódnice, spodnie, sukienki, tuniki, czapki, kominy, odzież dla niemowląt oraz dzieci. Da się ją nabyć w opcji elastycznej, czyli z elastanem – oraz bez zawartości elastanu. Jeśli zostawimy tylko bawełnę, dresówka będzie gruba i pozbawiona możliwości rozkurczania. Warto zapamiętać, że grubość, elastyczność lub statyczność dresówki zależy od jej składu i gramatury.